Răspuns :
Răspuns:
Z=19 K
1s2 2s2 2p6 3s1
Z=10 Ne
1s2 2s2 2p6
Z=12 Mg
.1s2 2s2 2p6 3s2
Z=17 Cl
1s2 2s2 2p6 3s2 3p5
K : Z = 19 : 1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^6 4s^1
Ne : Z = 10 : 1s^2 2s^2 2p^6
Mg : Z = 12 : 1s^2 2s^2 2p^6 3s^2
Cl : Z = 17 : 1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^5
Ca sa iti fie mai usor sa intelegi, semnul ^ = la puterea
ex 1s^2 = 1s la puterea a doua
Retinem! Ca sa poti sa repartizezi electronii trebuie sa stim foarte bine ce Z au si substraturile s, p , d ,f ! Numarul maxim de electroni care pe care ii accepta substratul s este 2 , p accepta maxim 6 electroni, d accepta maxim 10 iar f 14 electroni.
Succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!