👤

care este concentratia procentuala a unei solutii obtinute prin dizolvarea a 40 g de zahar in 180 qn apa​

Răspuns :

Formula
C/100=md/ms

md=40
ms=md+m apa=>ms=40+180=220
C/100=40/220=0,18