Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
c=md/ms×100; md =c×ms/100 =20×200/100=40gsoda(NaOH)
a) adaugam 100g apa, creste doar masa solutiei de la 200 la 300, concentratia este c= 40/300 ×100 =16,6% vedem ca ea scade de la 20 la 16,6%
b) adaugam 2g soda rezulta md=40+2=42gsoda
masa solutiei a crescut si ea cu 2g si este 200+2=202
c=42/202×100=20,7%
c) adaugam o,4kg solutie 10%, calculam cat este md in aceasta solutie
10=md/400 ×100; md =40g Deci in solutia initiala la cantitatea de 40g soda sau mai adaugat 40 si avem acum 80 g soda
Daca solutia initiala a fost 200g si am adaugat inca 400g rezulta 600g solutie.
c= 80/600×100=13,3%
Nu este nici una din variante corecte
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!