👤

Un corp se deplasează cu viteza de 5 m/s pe distanța 3 m. Un al doilea corp are o viteză de două ori mai mare pe aceeași distanță.Să se calculeze timpul în care se deplasează primul corp, viteza celui de al doilea corp și timpul celui de al doilea corp.Folosiți în aceste calcule formula vitezei.

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Primul corp se deplaseaza in :

t1=d/v  3m :5m/s= 0,6 s (se reduce m cu m)

Viteza celui de-al doilea:

5m/s x2=10m/s

T2=d:v= 3m:10 m/s=0,3 s (se reduce m cu m)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari