👤

un kg de mere costa 3 lei. cat costa 5 kg de mere de aceeasi calitate? repede va rog

Răspuns :

Răspuns:

Cat costa 5 kg de mere?

5×3=15 lei

Răspuns:

1kg mere..........3 lei

5kg mere..........?

----------------------------

3:1=3 (un kg de mere=3 lei)

3x5=15 (5kg de mere=15 lei)