Răspuns :
Salut!
∴ Concentrația procentuală = cantitatea de substanță dizolvată într-o masă cunoscută de solvent.
∴ Exprimarea matematică a concentrației se face astfel:
[tex]C=\frac{m_d}{m_s}\cdot100[/tex] , unde:
md - masa de substanță dizolvată (dizolvat/solvat/solut)
ms - masa soluției obținute
ms = md + m(apă) , dacă nu se specifică alt solvent
∴ Se cunoaște masa de apă m(H₂O)=500g, în care se dizolvă md=50g sare și se cere să se determine concentrația soluției obținute.
REZOLVARE:
- se determină masa soluției:
ms = md + m(H₂O) = 50g + 500g = 550g
- știind masa de sare care a fost dizolvată, se poate afla care este concentrația acestei soluții:
[tex]C=\frac{m_d}{m_s}\cdot100=\frac{50\ {\not}g}{550\ {\not}g}\cdot100=9.09\ \%[/tex]
∴ Așadar, soluția obținută la dizolvarea a 50g sare de lămâie în 500g apă are o concentrație de 9.09%.
Mult succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!