👤

Ce cantitate de produs se obtine din 8 g de H cu Clorul?

Răspuns :

Răspuns:

292g produs(HCl)

Explicație:

H2 +Cl2 = 2HCl produsul este HCl

M-masa molara hidrogen este 2A sau 2×1=2g/mol , numar de moli hidrogen= m/M

numar moli hidrogen=8/2 =4

Privim reactia

1mol H2 ... ......... .........2 moli HCl

4 mol H2.......................x

x =4×2/1=8moli HCl

Dar Masa molara HCl = 36,5 rezulta

mHCl = 36,5× 8 = 292,0g HCl

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari