👤

se dizolvă o cantitate de sare în 576 g de apă obținând o soluție cu concentrația de 4% ce cantitate de apă trebuie adăugată pentru a se obține o concentrație de 3%​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Cata sare este in solutia de concentratie 4%?

576*4/100 = 23,04 g

___________

m = masa de apa adaugata

100 g solutie......................3 g sare

576 + m............................23,04 g sare

23,04*100 = 3*(576 + m)

2304 = 3*(576 + m)

768 = 576 + m

m = 768 - 576 = 192 g apa