Răspuns :
La 4 cred ca e vorba despre CH4 (metan).
Reactia de ardere a metanului:
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O
masa moleculara a CH4 = 12+4 = 16 g/mol
masa moleculara a H2O = 2+16 = 18 g/mol
Conform reactiei chimice:
mapa= mCH4 x 2 x MH2O / MCH4 = 64 x 2 x 18 / 16 = 144g
deci raspunsul corect este b)
Prin clorurarea metanului se pot obtine 4 compusi clorurati
6) Izomerizarea alcanilor este reactia prin care:
b) alcanii liniari sunt transformati in alcani ramificati
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!