Răspuns :
Amestec echimolecula = amestec care contine acelasi nr. moli din fiecare component
=> a moli alcan X si a moli alchena Y
X = CnH2n+2, M.X = 14n+2 g/mol
Y = CmH2m, M.Y = 14m
14n+2 ....................... 12n g C
a(14n+2) ................... 12na g C
14m ........................ 12m g C
14ma .................... 12ma g C
=>
14na+2a+14ma ........................ 100% amestec
12na+12ma ............................... 84,2% C
=> 1,188(12n+12m) = 14n+2+14m
=> 14,251n + 14,251m = 14n+2+14m
=> 0,256n + 0,256m = 2
=> n+m = 8
Ca ambele sa prezinte izomerie de catena trebuie sa fie n = m = 4
X = izobutan si Y = izobutena
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!