👤

Sa se afle masa de alchena care reactioneaza cu 400g Br 2%

Răspuns :

ms = 400g, c% = 2%

=> md = msxc%/100 = 400x2/100 = 8 g Br2

m g        8g

CnH2n + Br2 --CCl4--> CnH2nBr2

  14n       160

=> m = 0,7n g alchena

daca nu se cunoaste alchena nu se poate calcula m-ul