👤

DAU COROANAAAA
peste 250 g soluție de concentrație 10% se adaugă 250 g apă .Calculați noua Concentrațiale a soluției​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

ms1=250g sol.

c1=10%

mapa adaugata= 250g

c2

-se afla md sol.

c1= md .100 : ms1

md= c1 . ms1 : 100

md= 10 . 250 : 100=25 g

-se afla ms2    ; md este acelasi = 25g

ms2= ms1 + mapa adaug.

ms2= 250 + 250= 500 g sol.

- se afla c2

c2= md .100 : ms2

c2= 25 . 100 : 500=5%

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari