Un corp punctiform este aruncat de la sol vertical în sus cu viteza v0 = 20 m/s. La înălţimea h1
= 10 m energia sa cinetică este egală cu energia potenţială gravitaţională. Să se determine viteza
corpului la această înălţime. Până la ce înălţime maximă urcă acest corp ? Se va lua g = 10 m/s2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!