👤

Horia doreste sa micsoreze comcentratia unei solutii cu masa de 150g de la 30% la 15%. ce masa de apa adauga Horia in solutie?

Răspuns :

Răspuns:

0.3×150=45g solvat

0.15=45/msf

msf=45/0.15=300g

m apa adaugata=300-150=150 g