Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Nicoleta cumpără de la magazin 5 pungi cu bomboane și 4 cutii cu prăjituri și plătește pentru ele 96 lei. Știind că 3 pungi cu bomboane costă cât 4 cutii cu prăjituri, aflați cât costă 1 cutie cu prăjituri.
5 p bomboane + 4 c prajituri = 96 lei
3 p bomboane = 4 c prajituri
5 p bomboane + 3 p bomboane = 96 lei
8 p bomboane = 96 lei
1 p bomboane = 96 : 8 = 12 lei
3 p bomboane = 3 x 12 = 36 lei
4 c prajituri = 36 lei
1 c prajituri = 36 : 4 = 9 lei
__________________________
5 kg mere și 7 kg de caise costă 31 lei iar 4 kg de mere și 3 kg de caise costă 17 lei. Atunci 1 kg de mere și 1kg de caise costă împreună.....
5 kg mere......................7 kg caise.........................31 lei
4 kg mere.......................3 kg caise.........................17 lei
--------------------
20 kg mere.................28 kg caise.........................124 lei
20 kg mere....................15 kg caise.........................85 lei
28 - 15 = 13 kg caise.............124 - 85 = 39 lei
1 kg caise................................39 : 13 = 3 lei
5 kg mere..................31 - 7 x 3 = 31 - 21 = 10 lei
1 kg mere....................10 : 5 = 2 lei
1 kg mere + 1 kg caise = 2 + 3 = 5 lei
________________________________
Dacă 8 metri de stofă costă 144 lei, atunci 6 metri de stofa costă....:
8 m....................144 lei
1 m.....................144 : 8 = 18 lei
6 m...................18 x 6 = 108 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!