Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
c=20%
md= 80 g sare de lamaie
ms= ?
c= md .100 : ms
ms= md .100 : c
ms= 80 . 100 : 20= 400 g sol.
Răspuns:
ms=400g
Explicație:
Salutare! (◕‿◕)
Vezi poza atașată.
Concentrația procentuală de masă reprezintă masa de substanță dizolvată în 100g de soluție.
c=md•100/ms => ms=md•100/c
Succes! (◕‿-)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!