👤

Dacă exprimăm 5m/s în km/h opținem... . Este la fizică.​

Răspuns :

Răspuns:

18 km/h

Explicație:

Prima oara transformam in m/min:

5m/s = 300m/min ( 5 x 60 )

Apoi in km/min:

300m/min = 0,3 km/min ( m ---> km )

Iar la final in km/h:

0,3 km/min = 18 km/h ( 0,3 x 60 )