Răspuns :
Răspuns: a) 400,75 kohmi
b) 359 063,04 kg
Explicație:
incepem cu conductorul de cupru, deoarece el va fi etalonul pentru rezolvarea problemei
Lungimea = 1 metru
sectiunea = S = 1 mm² = 0,000001 m²
Rezistenta 1 metru conductor = 0,01 Ωhmi
Volum = 1 m x 0,000001 m² = 0,000 001 m³
densitate cupru = 8 960 kg /m³
masa 1 m conductor cupru=
= densitate x volum = 8960 kg /m³ x 0,000001 m³ = 0,00896 kg
Daca nu stim, cautam in enciclopedie sau in manual si aflam ca Raza ecuatoriala a Pamantului are 6378 km.
Raza Pamantului = 6378 km, deci lungimea cercului ( adica lungimea Ecuatorului) = 2π R = 2π 6378 km => Ecuatorul are lungimea de 40074 km
a) rezistenta unui fir lung de 40 074 km = 40 074 000 metri va fi de 40074000 de ori mai mare decat rezistenta unui metru de conductor
R = 0,01 Ωhmi x 40 074 000 = 400 740 Ω = 400,74 kΩ
b) masa totala va fi de 40.074.000 ori mai mare decat masa etalonului de 1 metru ( 0,00896 kg )
masa totala de cupru = 40.074.000 x 0,00896 kg = 359.063,04 kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!