Răspuns :
Răspuns: a) greutate vas gol = 4,9 N
b) greutate totala = 49 Newton
Explicație:
forta cu care este atras de pamant vasul se numeste greutate
Greutatea vasului gol este G = mg
m = masa vasului = 500 g = 0,5 kg
g = 9,8 N/kg
G = 0,5 kg x 9,8 N/kg = 4,9 Newton
b) cand vasul este plin, forta de atractie va fi mai mare, pentru ca se adauga si greutatea continutului.
Forta totala = greutate totala = Greutate vas + greutate ulei
Greutate vas = 4,9 N
greutate ulei = masa ulei x g = densitate ulei x volum x g
densitate ulei = 900 kg /m³
volum ulei = 5 litri = 5 dm³ = 0,005 m³
g = 9,8 N /kg
Greutate ulei = 900 kg/m³ x 0,005 m³ x 9,8 N/kg = 44,1 Newton
Forta totala = 44,1 N + 4,9 N = 49 Newton
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!