👤

Ce cantitate de apă trebuie adăugată peste 250 de g de sare pentru a obține o soluție de concentrație de 20%r​

Răspuns :

Răspuns:

md=250g

C=20%

ms=md×100/C=250×100/20=1250g

mapa=1250-250=1000g