👤

Prin reactia a 2,3g deNa cu 72g de apa se formeaza o solutie alcalina.Calculeaza concentratia solutiei formate.





Răspuns :

Răspuns:

Na reactioneaza cu apa si formeaza NaOH, care se dizolva in restul de apa ramas la sfarsitul reactiei

-din ecuatia reactiei deduc masa de NaOH format si masa de apa reactionata

2Na + 2H2O-----> 2NaOH + H2

2x23g.....2x18g........2x40g

2,3g...........x................y

x=m=1,8g H2O

y=m=4gNaOH

-

C=mdx100/ms

md= y=4gNaOH

ms=md+m,apa=4+m,apa

m,apa=m,initiala -m,reactionata=72-1,8=>70,2g

ms= 4+70,2=> 74,2g

c= 4x100/74,2=5,4%

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari