Răspuns :
Răspuns: se adauga 500 g apa
Explicație:
trebuie sa stim o formula
concentratia = masa dizolvata x 100 : masa solutiei
solutia initiala are c = 80% si ms = 300 g
md = c x ms : 100 = 80 x 300 : 100 = 240 g alcool
solutia finala are c₂ = 30% , md = 240 g
masa solutiei finale = ms₂ = md x 100 : c = 240 x 100 : 30 = 800 g
daca initial ms era 300 si in final 800, adaugam 800 -300 = 500 g apa
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!