👤

Ce cantitate de argint se afla in 800 g de aliaj cu titlul de 0, 375? Va rog ajutati ma, dau coroana :))​

Răspuns :

Folosim formula: m/M , unde m=masa argintului si M=masa aliajului =>

[tex] \frac{m}{800} = 0.375[/tex]

si scoatem m =>

m=800×0.375= 300g Argint