👤

Ce cantitate de oxigen se găsește în 6,4 g SO 2 ? Se dau masele atomice pentru: S = 32; O = 16

Răspuns :

Răspuns:

MSO2=32+2×16=64g/mol

64gSO2.........32gO

6,4gSO2........xgO

x=6,4×32/643,2 g O