👤

1.Pretul unui televizor este de 1450 lei.Cat va costa obiectul dupa o ieftinire de 10°/• ?
2.Un produs sa ieftinit cu 5°/• din pret, adica cu 6 lei.Aflati pretul initial.
Va rog repede!​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Cel mai ușor se rezolvă cu ajutorul regulii de 3 simple:

1. Aflăm cât reprezintă ieftinirea de 10%:

1450  ...... 100%

     x   .........10%

x=(1450×10):100 = 145.

După ieftinire, televizorul va costa 1450-145= 1300 lei

2. Aici e mai simplu, aflăm direct prețul inițial

5%  .................. 6 lei

100% ...................x

x = (6×100):5 = 120 lei