Răspuns :
Răspuns:
Mama cumpara de la piata 30 kg cartofi si plătește 90 lei .Cu 90 lei tata cumpara de la piata 30 kg ceapă. Cati lei costa 1 kg ceapă și 5 kg cartofi pe care le a cumpărat sora mea Maria de la piata ?
1 )Cati lei costa 1 kg cartofi ?
90 lei : 30 kg = 3 lei kilogramul de cartofi (1 kg costa 3 lei )
2 )Câți lei costa un kg de ceapă?
90 lei : 30 kg = 3 lei costa 1 kg de ceapă
3) Cati lei costa 1 kg de ceapă și 5 kg de cartofi pe care le a cumpărat sora mea Maria de la piata ?
3 lei cat costa 1 kg ceapă + ( 3 lei x 5kg cartofi ) = 3 + 15 = 18 lei costa 1 kg ceapă și 5 kg cartofi
( 90 : 30 ) + ( 90 : 30 ) x 5 = 3 + ( 3x5 ) = 18
Dintr o livada Andrei a adus acasă 75 kg pere , 75 kg mere si 75 kg prune .A venit bunica in vizita si Andrei i a dat câteva kg de mere si de prune .Andrei a ramas cu toate cele 75 kg de pere cu o cantitate de 25 de ori mai mica de mere si cu o cantitate de 25 de ori mai mica de prune + 1 kg de gutui pe care i la oferit bunica . Cate kg de fructe i au ramas lui Andrei ?
1 Câte kg de mere i au ramas lui Andrei ?
75 : 25 = 3 kg de mere i au ramas lui Andrei
2 Câte kg de prune i au ramas lui Andrei ?
75 : 25 = 3 kg de prune i au ramas lui Andrei
3 Câte kg de fructe i au ramas lui Andrei ?
75 kg pere + 3 kg mere + 3 kg prune + 1 kg gutui = 82 kg fructe
75 + ( 75 : 25 ) + ( 75 : 25 + 1 ) = 75 + 3 +( 3 +1) = 78 + 4 = 82
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!