👤

Calculați forța elastică care apare într-un resort cu k =500 N /m dacă se atârnă de el un corp astfel încât produce alungirea de 20 cm. Va rog frumos sa ma ajutați dau coroană ​

Răspuns :

Explicație:

Fe (forta elastica) = k (constanta elastica) × L (alungirea)

Fe = 500 N/m × 20 cm = 500 N/m × 0,2 m = 100 N

Vezi imaginea OILOVEYOUO