👤

4 kg de rosii si 6kg de ardei costa 36 lei.Atunci 20 de kg de rosii si 30 de kg de ardei costa...​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea LAURA

Răspuns:

4 kg de roșii+6 kg de ardei...36 de lei

20 kg de rosii+30 kg de ardei...? lei

Dupa cum se observa în a doua ecuație cantitatea este de 5 ori mai mare ,deci trebuie sa înmulțim prima ecuație cu 5

=》4 kg de rosii+6 kg de ardei...36 de lei |×5

20kg de rosii+30 kg de ardei...36×5=180 de lei

Răspuns final: 180 de lei