Răspuns :
Răspuns:
4 kg de roșii+6 kg de ardei...36 de lei
20 kg de rosii+30 kg de ardei...? lei
Dupa cum se observa în a doua ecuație cantitatea este de 5 ori mai mare ,deci trebuie sa înmulțim prima ecuație cu 5
=》4 kg de rosii+6 kg de ardei...36 de lei |×5
20kg de rosii+30 kg de ardei...36×5=180 de lei
Răspuns final: 180 de lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!