Răspuns :
1.
S + O2 --> SO2
SO2 + H2O --> H2SO3
2.
100% ...................... 32g S impur (m.imp.)
60%(p%) ............... mp. = 19,2 g S pur
3.
19,2g n moli
S + O2 --> SO2
32 1
n moli a moli
SO2 + H2O --> H2SO3
1 1
n = 19,2x1/32 = 0,6 moli SO2
a = n = 0,6 moli apa necesara reactionarii cu cele 19,2 g SO2
m.H2O = 0,6x18 = 10,8 g H2O
=> excesul de apa = 90 - 10,8 = 79,2 g H2O nereactionata
4.
n moli md g
SO2 + H2O --> H2SO3
1 82
=> md = 82x0,6/1 = 49,2 g H2SO3 format
stim ca ms = md+m.apa = 79,2+49,2 = 128,4 g sol. H2SO3
stim ca c% = mdx100/ms
= 49,2x100/128,4 = 38,32%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!