Răspuns :
Răspuns:
c= md*100/ms
md=600g
c=12%
ms=md+mapa
12=600*100/600+m apa
simplificam prin 600
12=100/m apa
m apa=1200 g
Explicație pas cu pas: cred ca am spus suficiente sus
Răspuns:
c=(md/ms)×100
c=12%
md=600g
ms=?
12=(600/ms)×100
12/100=600/ms
60000=12×ms
ms=5000g
ms=md+msolvent
5000=600+msolvent
msolvent(apa)=4400g(4,4kg apa)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!