👤

oxidul de calciu reacționează cu 10 moli acid azotic si formează azotatul de calciu si apa. Determina masa de azotat de calciu si numărul de moli de apa​

Răspuns :

Răspuns:m=920g azotat de calciu

nr moli =5 moli apa

Explicație:

CaO + 2HNO3 = Ca(NO3)2 + H2O

2 HNO3.....1 Ca(NO3)2......1 H2O

10HNO3.........x......................y

x=10×1/2 =5 moliCa(NO3)2

y=10×1/2=5moli H2O

Masa molara Ca(NO3)×2= 40 +(14+48)2=40+62×2=40+124=164g/mol

m=nr moli×M = 5×164= 920g Ca(NO3)2