👤

11. Dacă dizolvăm 40g de sare in 120g apă care va fi masa solutiei?​

Răspuns :

Răspuns:

md=40g

mapa= 120g

c=mdx!00/ms,    unde ms= md+m,apa= 40+120=>160g

c= 40x100/160%=25%

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari