👤

Calculați concentrația procentuală a 500 g soluție , dacă prin evaporarea apei se obțin 50 g de sare.

Răspuns :

Răspuns:

ms=500g

md=50g

C=?

C=md×100/ms=50×100/500=10%

Explicație: