👤

Din reacţia a 69 g de sodiu cu x g clor se obţin y g clorură de sodiu. Calculează respectând etapele de lucru valorile lui x şi y pentru reacţia dată: (3puncte)
Na + Cl2 → NaCl
Se dau M Na = 23 , M Cl = 35,5


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

69g Na

react. cu clorul

masa de clor

masa de NaCl

69g            xg            yg

2Na   +      Cl2       = 2 NaCl

2 .23g       2. 35,5g   2.58,5g

x= 69 . 71 : 46=106,5 gCl

n= 106,5g : 71g/moli=1,5 moli Cl2

y= 69 . 117 ; 46=175,5 g NaCl

n= 175,5g : 58,5g/moli=3 moli NaCl