👤

determina masa solutiei de C% 15% . Ce se obtine prin dizolvarea a 40g soda in apa?​

Răspuns :

Răspuns:

C=15%

md=40g

ms=?

ms=md×100/C=40×100/15=266,67g

mapa=266,67-40=226,67g

Explicație: