👤

de ce ce oamenii vor să fie bogațiAcidul clorhidric reacţionează cu aluminiu formând clorură de aluminiu şi hidrogen.
Calculează numărul de moli de acid clorhidric folosit dacă s-au obţinut 6 moli de sare.
1pct-ecuaţia reacţiei chimice
1 pct-notarea datelor problemei pe ecuaţie
1 pct-stabilirea proporţiei şi calcularea necunoscuteii?
620 grame de carbonat de cupru II impur, se descompun termic,conform ecuaţii reacţiei
chimice: CuCO3→ CuO + CO 2 ↑.În urma reacţiei se formează 320 g oxid de cupru
II,calculează:
a. Puritatea carbonatului de cupru II
b. Volumul de gaz ce se degajă( 1mol de gaz= 22,4L)


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1.

6 moli sare

moli HCl=?

xmoli               6moli

6HCl +2 Al =2 AlCl3 + 3H2

6moli             2moli

x= 6 . 6 :2=18 moli  HCl

2.

m i =620g CuCO3

320g CuO

puritatea CuCO3

V gaz

xg             320g    yg

CuCO3 = CuO + CO2

124g          80g      44g

-se afla masa pura de CuCO3

x= 320 . 124 : 80=496 g CuCO3  pur

-se afla puritatea CuCO3

p= mp .100 :  m i

p= 496 .100 : 620= 80%

-se afla masa de CO2

y= 320 . 44: 80=176 g CO2

n= 176g : 44g/moli= 4moli CO2

VCO2= 4moli . 22,4 moli/L  =89,6 L

MCuCO3= 64 +12 + 3.16=124------> 124g/moli

MCuO= 64+ 16=80------> 80g/moli

MCO2= 12 + 2.16= 44-------> 44g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari