Răspuns :
Răspuns:
CP=concentratie procentuala
md=masa dizolvata
ms=masa de solutie
CPf=concentratie procentuala finala
mdf=masa dizolvata finala
msf=masa de solutie finala
CP/100=md/ms => md=ms*CP=200*20/100=40g (zahar)
mdf=40+10=50g
msf=200+10=210g
CPf/100=mdf/msf => CPf=100*50/210=23.8%
Sper ca e de ajutor
Răspuns:
ms1=200g
C1=20%
m zahar adaugat =10g
C2=?
md1=C x ms1/100=20 x 200/100=40 g
md2 =md1+madaugat=40+10 =50g
ms2=ms1+madaugat=200+10=210g
C=md2/ms2 x100=50/210 x100=23.80%
Explicație:
formula de calcul a concentratiei este: C=md×100/ms
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!