👤

1,6 grame zinc impur reactionează cu oxigenul și se obțin 1,62 grame de oxid de zinc. Calculeaza puritatea zincului introdus in reactie.
dau coroana imi trebuie urgent!!


Răspuns :

Răspuns:

AZn=65g/mol

miu,ZnO=81g/mol

calculez masa de Zn pur din care s-a obtinut 1,62g Zn0

2x65g....................2x81

2Zn   +  O2----> 2ZnO

x..................................1,62g

x=1,3g Zn PUR

calculez puritatea zincului

p=m,purx100/m,impur= 1,3x100/1,6%=81,25%

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari