👤

Intr un vas se gaseste o masa m=2,9 kg de aer la temperatura t1=300K si presiunea P=2×10la a 5a N/m la2. Se incalzeste masa de aer izobar pana la temperatura T2=600K
a) volumul intitial
b) ccantitatea de caldura
c) lucrul mecanic
d ) variatia energiei interne
Se da : Cp =7/2 R
M= 29 Kg Kmol ​


Răspuns :

Răspuns:

a)

[tex]1,2471\,m^3[/tex]

b)

[tex]872970\,J[/tex]

c)

[tex]249420\,J[/tex]

d)

[tex]623550\,J[/tex]

Explicație:

a)

Cantitatea de moli:

[tex]\nu = \dfrac{m}{\mu}=\dfrac{2,9\,kg}{29\,kg/kmol}=0,1\,kmoli = 100\,moli[/tex]

Legea gazelor ideale: (pentru starea 1, stare initiala)

[tex]p V_1=\nu R T_1 \implies V_1=\dfrac{\nu R T_1 }{p}[/tex]

[tex]V_1=\dfrac{100\cdot 8,314\cdot300}{2\cdot 10^5}=1,2471\,m^3[/tex]

b)

La transformarea izobara, caldura are urmatoarea formula:

[tex]Q=\nu C_p\Delta T =\nu C_p(T_2-T_1)[/tex]

[tex]Q=\nu \cdot \dfrac{7}{2}R(T_2-T_1)[/tex]

[tex]Q=100\cdot\dfrac{7}{2}\cdot8,314\cdot(600-300)=872970\,J[/tex]

c)

Pentru transformarea izobara, avem legea Gay-Lussac:

[tex]\dfrac{V_1}{T_1}=\dfrac{V_2}{T_2} \implies V_2=\dfrac{V_1}{T_1}T_2[/tex]

[tex]V_2=\dfrac{1,2471}{300}\cdot600=2,4942\,m^3[/tex]

[tex]L=p\Delta V=p(V_2-V_1)[/tex]

[tex]L=2\cdot10^5\cdot(2,4942-1,2471)=249420\,J[/tex]

d)

Din principiul intai al termodinamicii:

[tex]\Delta U=Q-L[/tex]

[tex]\Delta U = 872970-249420=623550\,J[/tex]

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari