O masă m=8 g de heliu (miu=4*10-³ kg/mol) se afla la presiunea p =8×10⁵ N/m şi la temperatura t=27°C. Gazul se destinde izoterm pana ce
presiunea acestuia scade de opt ori. Sa se afle:
b. raportul densităţilor gazului p2/p1
c. concentratia volumică de molecule in starea finală
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!