Răspuns :
Răspuns:
Modul I
5 penare.................120 lei
14 penare...............x lei
120:5=24 lei costa un penar
14x24 lei=336 lei
Modul 2
5 penare.................120 lei
14 penare...............x lei
x=(120x14):5=1680:5=336 lei
Explicație pas cu pas:
1 penar = 120 lei : 5 = 24 lei
14 penare x 24 lei = 336 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!