👤

Ce concentratie va avea soluția rezultată prin adăugarea a 150g apa peste 450g solutie de sare de concentratie inițială 10%?

Răspuns :

10/100=md/450 => md sare= 45 grame
iar ms=md+m apa => m apa initial=450-45=405
=> msfinal= md+m apa initial + m apa adaugata= 45+405+150= 600g
=> c%=45/600 *100= 7,5 %