Răspuns :
Răspuns: distanta = 3 780 km
Explicație:
stim ca viteza = distanta : timp
distanta = viteza x timpul
viteza = 350 m/s
timpul = 3 ore = 10 800 secunde [ stim ca o ora are 3600s ]
distanta = 350 m/s x 10 800 s = 3 780 000 m = 3780 km
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!