Răspuns:
stiu ca 1 mol atomi ocupa masa A si contine N,A=6,022X10²³atomi
5,312x10⁻²³g............1at
Ag..........................6,022x10²³at
A=32g
dar A= p+n=2p---> p=16
atomul are 16p,16,16n
configuratie electronica 1s2 2s2 2p6 3s2 3p4----> elementul se afla in per.4,(are 4 straturi) si grVIA ( are 6 electroni de valenta)--> bloc p ,pentru ca substratul in curs de ocupare este 3p)
Explicație: