👤

cu plan și prin exercițiu.
Radu a cumpărat 11, iar Doina - 7 tran-
dafiri la același preț. Radu a cheltuit
cu 68 de lei mai mult decât Doina.
Cât costă un trandafir?​


Răspuns :

Răspuns:

11-7=4

68:4=17 lei

=> un trandafir costa 17 lei

Un trandafir=17 lei
Explicatie:Faci 11-7=4
Atatia trandafiri are Radu in plus fata de Doina
68:4=17
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari