Răspuns :
Răspuns:
0.75 × 10²³ atomi de sulf
Explicație:
Masa de sulf = 4 g si unitatea atomica de masa a sulfului = 32 u.a.m.
Pentru a afla numarul de atomi de sulf, mai intai calculam numarul de moli:
numarul de moli = masa / masa molara
numarul de moli de sulf = 4 / 32 = 0.125 moli
Acum ne folosim de numarul lui Avogadro pentru a afla numarul de atomi de sulf:
daca in 1 mol de sulf sunt 6.022 × 10²³ atomi de sulf
atunci in 0.125 moli de sulf sunt X atomi de sulf
X = (0.125 × 6.022 × 10²³) / 1 = 0.75 × 10²³ atomi de sulf
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!