👤

ajutor 6kg piersici....................8kg mere..................54lei
6 kg piersici..........10kg mere............................60lei


Răspuns :

Răspuns:

6kg piersici.....................8kg mere....................54 lei

6kg piersici.....................10kg mere...................60 lei

Tragi linie, dupa care le scrii invers:

6kg piersici.....................10kg mere....................60 lei

6kg piersici ....................8 kg mere....................54 lei

Tragi linie si faci scaderea:

/..........................................2 kg mere....................6 lei

1 kg mere ........................6 : 2 = 3 lei

Si apoi alegi o relatie in care sa inlocuiesti valorile:

6kg piersici.....................8kg mere......................54 lei

8kg mere = 3 x 8 = 24 lei

6kg piersici.....................54 - 24 = 30 lei

1kg piersici......................30 : 6 = 5 lei

Explicație pas cu pas: