👤

URGENT! 80 g azotat de aluminiu de puritate 75% reacționează cu hidroxidul de sodiu. Calculați cât hidroxid este necesar este necesar și ce cantități de produse se obține.

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

80 g Al(NO3)3

p=75%

react. cu NaOH

masa de KOH

cantit. de produse de reactie

-se afla masa pura de Al(NO3)3

mp= p . m i : 100

mp= 75 . 80 : 100=60g Al(NO3)3 pur

60g               xg               yg             zg

Al(NO3)3  + 3NaOH = Al(OH)3 + 3NaNO3

213g             3.40g        78g          3 .85g

x= 60. 120 : 213= 33,8 g NaOH

n= 33,8 g : 40g/moli=0,84 moliNaOH

y= 60.78 : 213=21,97 g Al(OH)3

n= 21,97g : 78g/moli=0,28 moli Al(OH)3

z= 60. 255 : 213 =71,83 g NaNO3

n= 71,83g : 85g/moli =0,84 moli NaNO3

MAl(NO3)3= 27 + 3.14 + 9.16=213------> 213g/moli

MNaNO3= 23 + 14 + 3.16=85------> 85g/moli

M NaOH= 23 +16 +1=40-------> 40g/moli

MAl(OH)3= 27 + 3.16 + 3= 78------> 78g/moli

verifica calculele !!!!!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari