👤

Un mol de substanta care contine numai H si C aditioneaza 2 moli de H2 obtinandu-se un compus saturat aciclic cu masa molara 44 g/mol.
Determina prin calcul substanta care s-a hidrogenat si scrie ecuatia reactiei chimice de hidrogenare.
Denumeste produsul de reactie obtinut.


Răspuns :

contine doar c, h-hidrocarbura

dacă se obtine un compus saturat, înseamnă că hidrocarbura care acționează este o alchenă

deci, se formează un alcan cu masa molara 44 g/mol=>

CnH2n+2

14n+2=44

14n=42

n=3=>C3H8

C3H6+H2=>C3H8

se formează propan

c3h8 a aditionat h2