3. Un gospodar a adunat din livadă 84 lădiţe a cîte 13 kg de mere și 75 lădiţe a câte 15 kg de pere. Câți bani a încasat gospodarul pe toate fructele vândute, dacă un kilogram de mere a costat 4 lei, iar un kilogram de pere 6 lei?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!